Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia - spotkanie wokół książki 27.2

Dodano: 2018-02-26

Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia - spotkanie wokół książki
27.02.2018 (wtorek) godz. 18:00

Wrocław, Przejście Garncarskie 2
woj. dolnośląskie

Źródło informacji
https://facebook.com/events/1685028601540337
Organizator
Wydawnictwo Warstwy
Z okazji premiery książki "Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia" (Wydawnictwo Warstwy) mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z autorem publikacji, Jerzym Bogdanem Kosem. W rozmowie udział weźmie także prof. Andrzej Gładysz, epidemiolog oraz red. Beata Maciejewska GW Wrocław. 

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie.

Czas: wtorek 27 lutego, godz. 18:00
Miejsce: klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny

O autorze:
Urodzony w 1931 roku. Lekarz, specjalista chorób zakaźnych, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu (1955). Wieloletni ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i dyrektor Rejonowego Szpitala Zakaźnego w Będkowie koło Trzebnicy. W okresie epidemii ospy w 1963 roku rejonowy konsultant w zakresie diagnostyki. Od lat studenckich związany z życiem literackim Wrocławia, współzałożyciel m.in. Unii Polskich Pisarzy Medyków (1967), a także wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), którego pracami kierował następnie jako wiceprezes i prezes. Debiutował zbiorem prozy poetyckiej "Na karuzeli sekundnika" (1958). Był wówczas członkiem Koła Młodych Pisarzy, a następnie Związku Literatów Polskich. Opublikował m.in. zbiory wierszy: "Zbliżenia" (1968), "Pergamin piasku" (1994), "Znaki. Przypowieść o narodzinach miasta" (2000), "Słowa i znaki" (2004). Jest ponadto autorem, współautorem lub redaktorem szeregu książek poświęconych wiedzy o zdrowiu i dziejom medycyny oraz środowiska lekarskiego, m.in.: "Choroby, których można uniknąć" (1971), "Epitafium dla ospy" (1991), "Zapaść" (1991), "Ślady na ziemi" (2003), "Czas nadziei" (2004), "Spotkania ludzi i idei" (2007), "Pogranicza. Medycyna, historia, literatura" (2012) oraz "Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia" (2018). Redagował ponadto wydawaną przez SPP serię poetycką „Z kołatką”, „Dolnośląski Diariusz Lekarski” (1994–1997), a także rocznik literacki „Pomosty” i regionalny „Brzask”. W uznaniu swoich zasług uhonorowany godnością Honorowego Obywatela Trzebnicy (2000), a także Nagrodą Wrocławia (2010). Mieszka we Wrocławiu.

O książce:
Epidemia ospy z 1963 roku bez wątpienia była jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Wrocławia, zwłaszcza w XX wieku, po II wojnie światowej. To, jak wpłynęła ona na miasto, w zestawieniu z tym, jak mogła wpłynąć, do dziś robi wrażenie. Książka Jerzego Bogdana Kosa w plastyczny sposób przedstawia obraz ówczesnej rzeczywistości. Wyostrza ogólne wyobrażenie, jakie można mieć na temat trudnej sytuacji współczesnego miasta dotkniętego zarazą, unaocznia wiele szczegółów, które wraz z upływem lat zacierały się w ludzkiej świadomości lub zostały z niej wyparte, a które po lekturze uzmysławiają czytelnikom skalę grozy i wysiłku, jaki włożono w walkę z wirusem.
Książka jest wznowieniem jednej z ważniejszych publikacji dotyczących wrocławskiej epidemii, tzn. "Epitafium dla ospy" (1991). Jest to edycja poszerzona, zaktualizowana i uzupełniona o nowe fakty i informacje, które ujrzały światło dzienne w ostatnich latach. Jest ona także poniekąd summą publikacji o tej tematyce, gdyż zawiera bogaty przegląd literatury poświęconej tej sprawie oraz cenną bibliografię.
Publikacja prezentuje różnorodny materiał, od narracji reportażowej, po przytoczone rozmowy z pierwszoplanowymi uczestnikami wydarzeń, wspomnienia, kronikę, dziennik, ale i podsumowanie całokształtu refleksji nad ówczesną sytuacją miasta i służby zdrowia. Sam opis procedur i struktur reagowania godny jest odnotowania jako świadectwo historyczne. Książa ta to interesujący w wielu wymiarach dokument tamtych czasów.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.