Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Skąd wziąć motywację do zmiany stylu życia? - wykład 24.1

Dodano: 2018-01-23

Skąd wziąć motywację do zmiany stylu życia? - wykład

24.01.2018 (środa) godz. 18:00

Empik Silesia Megastore
Katowice, ul. Chorzowska 107
woj. śląskie

Źródło informacji https://facebook.com/events/149553862356804
Organizator
Uniwersytet SWPS
To wcale nie skoki spadochronowe, jazda motocyklem czy wspinaczka wysokogórska są najczęstszymi przyczynami przedwczesnych śmierci. Częściej zabijają codzienne nawyki: siedzący tryb życia, palenie papierosów, tłusta dieta. Jak z nimi zerwać? Skąd czerpać motywację do zmiany stylu życia? I jak ją utrzymać, gdy wokół tyle pokus? O poszukiwaniu motywacji do zmiany stylu życia, także w sytuacji choroby, opowie psycholog dr Jolanta Życińska podczas wykładu z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”.

Wstęp wolny. 
Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy:
https://swps.pl/katowice/aktualnosci/16772-skad-wziac-motywacje-do-zmiany-stylu-zycia#formularz

WYKŁAD

Palenie papierosów, siedzący tryb życia, wysokotłuszczowa dieta – to zachowania określane jako ryzykowne. Udowodniono ich związek z zachorowalnością i umieralnością. Mimo to wiele osób nie stroni od nich, choć jednocześnie chciałoby się uwolnić od zbędnego i rujnującego ich zdrowie balastu. Skąd czerpać motywację? Jak rozpocząć serię zdrowych zmian w swoim życiu? Od diagnozy!

„Jaka dzienna porcja soli jest zdrowa?”, „Czy można określić leczniczą dawkę ćwiczeń fizycznych?”, „Na czym polega bezpieczne picie alkoholu?”, „Dlaczego w kinie ciągnie palacza do papierosa?” – to pytania, które pozwalają na ocenę własnego stylu życia. W trakcie spotkania każdy uczestnik będzie mógł zdiagnozować swoje zachowania ryzykowne.

Jeśli zdecyduje się na ich zmianę, to uzyska informacje na temat sposobów motywowania do niej, a dalej wcielania w życie i utrzymania. Jeśli okaże się, że nie ma takiej potrzeby, to będzie dowód na to, że może wybrać się na wędrówkę w Tatry Wysokie, pokonać 1440 stopni prowadzących do zamku Drakuli czy spełnić inne wyzwanie. Zdrowe nie oznacza nudne!

Na koniec zostaną przedstawione wyniki badań będące podstawą twierdzenia, że wystąpienie choroby jako konsekwencji podejmowania zachowań ryzykownych (np. choroby układu krążenia, cukrzyca) nie jest wystarczającym powodem ich zmiany. Uświadomienie problemów, z jakimi mierzy się osoba chora oraz wskazanie skutecznych zasad postępowania, pozwoli na udzielenie jej wsparcia. To szczególnie ważne, gdy prawie każdy z nas ma do czynienia z taką osobą w rodzinie.

Wśród uczestników spotkania rozlosowanych zostanie kilka egzemplarzy książki Jolanty Życińskiej pt. „Motywacja do zmiany zachowań ryzykownych w chorobie”.

PRELEGENTKA

dr Jolanta Życińska – jest psychologiem, adiunktem na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS. Interesuje się psychologią zdrowia, a szczególnie podmiotowymi i społecznymi zasobami w sytuacji choroby, modelami zmiany zachowań zdrowotnych oraz projektowaniem i ewaluacją oddziaływań w tym obszarze. Jest autorką wielu publikacji poruszających te zagadnienia, między innymi monografii „O rzuceniu palenia inaczej. Podręcznik dla osób, które chcą rzucić palenie i dla tych, które chcą im w tym pomóc” i „Psychologia zdrowia. W poszukiwaniu pozytywnych inspiracji” (współautorka) oraz artykułów w takich czasopismach jak Quality of Life Research, Reports of Practical Oncology and Radiotherapy czy Polish Psychological Bulletin. W latach 2002–2015 była członkiem Zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.


Termin i miejsce:

24 stycznia 2018 r. (środa), godz. 18.00 – 19.30
Salon Empik CH Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

Więcej informacji: https://swps.pl/katowice/aktualnosci/16772-skad-wziac-motywacje-do-zmiany-stylu-zycia

Zapraszamy! :)

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.