Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Japonia w roku Koguta - Na całym tryptyku śnieg 13.1

Dodano: 2018-01-11

Japonia w roku Koguta - Na całym tryptyku śnieg
 
13.01.2018 (sobota) godz. 13:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Poznań, ul. Aleje Marcinkowskiego 9
woj. wielkopolskie
 
Źródło informacji https://facebook.com/events/306841443054494
Organizator
Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań
Gabinet Rycin prezentuje … to cykl wykładów przygotowany przez pracowników Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Od 28 stycznia 2017 do 15 lutego 2018 według chińskiego horoskopu trwa rok Koguta, podczas którego przedstawimy dawne grafiki japońskie (określane mianem ukiyo-e).

Prezentacja wybranej grafiki ze zbioru Gabinetu Rycin, poza dokładniejszym przyjrzeniem się samej pracy i jej twórcy, będzie też pretekstem do opowiedzenia o zwyczajach towarzyszących poszczególnym porom roku w Japonii i bogatej kulturze tego kraju.

Zima to najlepszy moment by opowiedzieć o Festiwalu Śniegu (雪祭りyukimatsuri) obchodzonym na Hokkaido – „najbardziej polskiej, z japońskich wysp”. Wyjaśnienie tego stwierdzenia oraz polskie „ślady” w Japonii, a także przypomnieniem noworocznych zwyczajów zajmą wątek kulturoznawczy, zaś rozważania o tematyce gór i kompozycji zaplanowanych jako dyptyki czy tryptyki, jak „Góry i rzeki na drodze Kiso” datowanej na 1857 rok Utagawy Hiroshige pozwolą przyjrzeć się tej pracy w szerszym kontekście sztuki japońskiej. Spotkanie zostanie zakończone podsumowaniem całego cyklu „Japonia w roku koguta…” i przypomnieniem prac prezentowanych w jego trakcie.

Prowadzenie: Magdalena Piotrowska (Gabinet Rycin MNP)

Zapraszamy na Al. Marcinkowskiego 9, wykład odbędzie się w przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku na I piętrze.

Wstęp wolny!

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.