Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Świat mało znany – festiwal twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną - program 24.11

Dodano: 2017-11-24

Świat Mało Znany” jest imprezą realizowaną przez PSONI Koło w Gdańsku cyklicznie od 23 lat. Jest to impreza artystyczna adresowana do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski i Europy oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej.

PIĄTEK 24 LISTOPADA 2017
CHODZIESKI DOM KULTURY
CHODZIEŻ, ul. Strzelecka 15

19:00 SPEKTAKL TEATRU MIMOTO
BLATTA ORIENTALIS
Scenariusz i reżyseria: Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki
Muzyka: The Seatbelts
„Ze smutkiem trzeba tak walczyć, jak z chorobą. Nie dopuścić, żeby się stała chronicznym stanem, nałogiem myśli i uczuć. Trzeba mu przeciwstawić cele i dążenia, które pozostały żywe, trzeba przeciwstawić obowiązek względem ludzi – ludzi bliskich i Tobie oddanych. Rozumiesz? Jest w Tobie więcej sił, niż Ci się teraz zdaje”.
(Stanisław Witkiewicz, list ojca do syna)
Spektakl „Blatta orientalis” stworzony został z okazji 10-lecia grupy teatralnej Mimoto i zawiera w sobie szereg elementów nawiązujących do dotychczasowej twórczości teatru. Najnowsza realizacja grupy pozostaje w „szalonej” stylistyce twórczości Witkacego. Opowiada stasiową historię napaści karaluchów z Amery. W niebajkowej rzeczywistości, trudnościach życia codziennego karaluchy stanowią plagę cywilizacji, zawierając w swej przenośni bezduszność, wyzucie z uczuć, egoizm i uzależnienie. Karaluchy z Amery to domena współczesnej cywilizacji… a ratunku nie widać?

19:30 EFEKT Z DEFEKTU
Jest to wynik działań w ramach projektu artystyczno-terapeutycznego Stowarzyszenia Na Górze z Chodzieży. W trakcie warsztatów muzycznych, ceramicznych i animacji filmowej osoby z niepełnosprawnością nagrały piosenkę i teledysk pt. "Efekt z defektu", a najciekawsze jego kadry przeniosły na ceramiczne tabliczki. Z realizacji całego przedsięwzięcia powstał reportaż. Projekt ten jest finansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

20:00 SPEKTAKL TEATRU KASABLANKA
GARB
reżyseria, scenariusz : Arkadiusz Szczurek
muzyka: Remont Pomp
Spektakl powstał na motywach opowiadania „Garby” Leszka Kołakowskiego. Opowiada o sile presji społecznej i utracie tożsamości.
Bohater o imieniu Ajio zaczyna chorować na GARB. Po przebrnięciu przez maszynę biurokracji, trafia do lekarzy, którzy są bezsilni wobec osobliwego GARBU, który rosnąc upodabnia się do nosiciela, zaczyna dominować nad Ajio i zawłaszczać jego osobowość…

20:30 KONCERT ZESPOŁU REMONT POMP
Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.
Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.
Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach takich jak Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Północna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad dwutygodniowa trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.
Remont Pomp – https://www.youtube.com/watch?v=2OxxQ05pzD0

21:30 SPEKTAKL TEATRU BIURO RZECZY OSOBISTYCH
MOJA SPRAWA
Reżyseria: Iwona Siekierzyńska
Scenariusz: Radosław Paczocha
Kostiumy, scenografia: Izabela Stronias
Muzyka: Marzena Majcher
Kierownik zespołu BRO: Zbigniew Biegajło
Przedstawienie pt: Moja sprawa jest eksperymentem artystycznym angażującym niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych (BRO) i profesjonalnych twórców teatru. Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO pracujący nad sztuką centralną osią dramaturgii. W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka, zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej.
Reportaż: https://www.youtube.com/watch?v=p6CO_kLzD8s
O spektaklu:
Praca z tym zespołem jest wspaniała. To jest naprawdę mocna ekipa. Dużo się dzieje w improwizacjach, aktorzy BRO mają ciągle nowe pomysły, mierzymy się więc z klęską urodzaju. Staramy się tak opowiadać tę historię, by dotknąć tematu, ale nie oceniać, nie dawać gotowych odpowiedzi. Chcemy tylko się temu przyjrzeć – czasem z uśmiechem i humorem, czasem w sposób bardzo przejmujący. I tak właśnie przedstawić to widzom. Chcieliśmy, by siłą tej opowieści byli bohaterowie, by widz podążał za nimi i polubił ich na dobre i na złe. -Iwona Siekierzyńska

22:00 KONCERT ZESPOŁU NA GÓRZE
Na Górze działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Grupa powstała w 1994 roku. W jej skład wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne (m.in. mieszkańcy DPS położonego na wsi pod Piłą). Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się od nich.
Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność), organizowanym przez Skłot Rozbrat.
Pablopavo tak mówi o Na Górze: „Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!”.
Na Górze – https://www.youtube.com/watch?v=6YZd8-dKIHE

SOBOTA 25 LISTOPADA 2017
CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORA
CHODZIEŻ, ul. Dworcowa 1 (nad dworcem kolejowym) 11:00 WARSZTATY TEATRALNO - MUZYCZNE

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.