Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Pieśni znad Missisipi / koncert z cyklu NIE TYLKO OPERA

Dodano: 2017-10-11

11 października g. 18:30

Teatr Wielki w Łodzi

Plac Generała Henryka Dąbrowskiego 1
90-249 Łódź
 

Teatr Wielki w Łodzi na nastrojowe wieczory z muzyką (nie tylko operową) w wykonaniu swoich najlepszych śpiewaków i instrumentalistów. Przed nami nowy sezon teatralny i nowa odsłona koncertów w Sali Kameralnej z cyklu NIE TYLKO OPERA.

PIEŚNI ZNAD MISSISIPI / 11 października 2017, godz. 18:30

Sprowadzeni w XVI wieku na kontynent Ameryki Północnej i Południowej afrykańscy niewolnicy poprzez muzykę wyrażali swoje cierpienie, żal i rozpacz, jak i nadzieję na wolność. W oparciu o muzykę afroamerykańską powstały pieśni religijne spirituals, rozpowszechnione przez czarnoskórych mieszkańców Południa Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj były to historie o ludziach, z którymi identyfikowali się niewolnicy, a pieśni te były dla nich ukrytym wołaniem o wolność. Muzyka gospel jest bezpośrednim kontynuatorem gatunku spirituals, choć bez wątpienia zmienił się pierwotny kontekst. W przeciwieństwie do spirituals utwory w stylu gospel wydawano także w formie materiałów nutowych.

Dzisiaj wielu artystów wykonuje ten jeden z najbardziej porywających gatunków muzyki, są wśród nich wokaliści muzyki pop, ale także śpiewacy operowi, co nie powinno dziwić, jako że utwory gospel stawiają przed wykonawcami bardzo wysokie wymagania. Podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi usłyszymy Roberta Ulatowskiego, którego barwa i rodzaj głosu bardzo dobrze potrafi oddać charakterystyczny nastrój dla tego gatunku muzyki i doskonale się z nim komponuje. Towarzyszyć mu będzie Agnieszka Makówka, która w swoim dorobku artystycznym ma wiele projektów muzycznych nie zawsze związanych z muzyką klasyczną, w których idealnie się realizowała.

Wystąpią:
śpiew: Robert Ulatowski
śpiew: Agnieszka Makówka
fortepian: Michał Karkusiński
trąbka: Dymitr Kościuszko
kontrabas: Adam Przybylski
prowadzenie: Aleksandra Bęben

Cykl koncertów w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi NIE TYLKO OPERA rozpoczęliśmy z początkiem sezonu 2016/2017. Publiczność z ogromnym entuzjazmem przyjęła nową pozycję w repertuarze łódzkiej opery. W koncertach uczestniczą muzycy Teatru, nierzadko tworzący instrumentalne lub wokalno instrumentalne zespoły kameralne, dzięki czemu mają możliwość zaprezentowania swojego kunsztu muzycznego w repertuarze, którego na co dzień w gmachu opery nie wykonują. Pośród zespołów już istniejących i odnoszących niemałe sukcesy podczas licznych występów, organizowanych w różnych salach koncertowych i estradach, są kwartety smyczkowe, kwintety instrumentów dętych, tria fortepianowe i – oczywiście – soliści śpiewający z towarzyszeniem fortepianu.

Kolejny koncert z cyklu:
BEZSENNA NOC W TEATRZE / 29 listopada 2017, godz. 18:30

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.