Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Festiwal ORGANy PLUS+

Dodano: 2017-10-10

Środa, 11.10 godz. 19:00

+ Monteverdi

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza

Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

W środę 11 października wraz z Inauguracją jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ rozpoczniemy kolejną muzyczną podróż w czasie. Tym razem przeniesiemy się do czasów muzycznej rewolucji przełomu szesnastego i siedemnastego wieku, której bohaterem stał się Claudio Monteverdi. To właśnie za jego życia muzyka zaczęła się przepoczwarzać z tajemnej nauki wykładanej na równych prawach wraz z geometrią i arytmetyką w ramach Trivium - najwyższego stopnia w ówczesnym systemie nauczania, w nie mniej enigmatyczną sztukę, która miała opisywać i wywoływać uczucia. Rewolucja pod nazwą Opera zdobywała sobie coraz większe rzesze zwolenników, ale skądś pochodziły pomysły, gdzieś musiano eksperymentować z formą, harmonią i melodią. Tym polem była muzyka instrumentalna, a w szczególności muzyka klawiszowa, która dawała szerokie pole do poszukiwań. W końcu te rewolucyjne poszukiwania muzyczne nazwano stylem fantastycznym – stilus fantasticus, w którym ponoć wszystko jest dozwolone… Także wtedy, gdy nie było w pobliżu innych instrumentalistów , czy , zwłaszcza , śpiewaków, instrumenty klawiszowe dawały możliwość obcowania z popularnymi melodiami, a na dodatek pozwalały trochę „powariować” na ich temat. No i w końcu – taniec. W tej dziedzinie instrumenty klawiszowe także stanowiły nieocenioną pomoc , aby bez zbędnych kosztów móc trochę poćwiczyć figury przed kolejnym balem…Te wszystkie rodzaje muzyki usłyszymy w błyskotliwym wykonaniu włoskiego mistrza organów i klawesynu, który obecnie jest profesorem Uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu – Mauricia Crociego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Program

Festiwal ORGANy PLUS+ Jesień 2017

11.10 godz. 19:00 + Monteverdi

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza

Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

12.10 godz. 19:00 + Impro

The craft of improvisation

Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

13.10 godz. 19:00 + Traverso

Rund um Bach I

Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso

Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

14.10 godz. 19:00 + Skrzypce

Wokół Bacha II
Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

15.10 godz. 15:30 + Ensemble

Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.