Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Wyjątkowy koncert muzyki dawnej

Dodano: 2017-09-13

13 września wystąpią zespoły prezentujące ukraińską muzykę dawną – zarówno ludową, jak i dworską – renesansową i średniowieczną.

Podczas koncertu wystąpi zespół „Krajka” z Przemyśla oraz „Chorea Kozacka” z Kijowa. Zespół „Krajka” tworzą studenci i uczniowie zafascynowani folklorem ukraińskim i śpiewem w autentycznej manierze. Zespół „Chorea Kozacka” to mistrzowie muzyki dawnej znani w Ukrainie, Polsce i Europie Zachodniej. Muzycy zespołu grają na starych, często zapomnianych instrumentach, takich jak: lira korbowa, kobza czy bandura.

Wydarzenie będzie przede wszystkim ciekawą prezentacją muzyki tradycyjnej terenu pogranicza polsko-ukraińskiego: Bojkowszczyzny, Nadsania, Łemkowszczyzny. W trakcie koncertu zespołowi „Krajka” będzie towarzyszyła grupa genialnych instrumentalistów z Ukrainy z Kapeli Serhija Ochrimczuka, specjalizująca się w rekonstrukcji muzyki dawnej.

Zespół „Krajka” istnieje od 2011 roku. Powstanie zespołu było konsekwencją zauroczenia ze strony młodych ludzi tradycją białego śpiewu i wielogłosowymi harmoniami pieśni ukraińskiej. Inicjatorami powołania zespołu byli sami jej członkowie. Wspólne wielogłosowe śpiewy to dla nich tradycja kultywowana w najbliższym rodzinnym gronie.

Nazwa zespołu „Chorea Kozacka” została zapożyczona od nazwy muzycznego zabytku: „Chorea Kozacky”, odnalezionego w 1640 roku w muzycznych archiwach w Bratysławie. Grupa powstała w 2005 roku w Kijowie, a pomysłodawcą jej stworzenia był Taras Kompaniczenko – kobziarz, lirnik, historyk sztuki.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.