Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Prawie Kino Letnie

Dodano: 2017-06-15

W dniach 15-17 czerwca 2017 na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się trzecia już edycja „Prawie Kina Letniego”, czyli kina plenerowego na UW.

Tym razem Mały Dziedziniec zamieni się w prawdziwą „Filmową podróż przez miasta świata”, która będzie hołdem złożonym w stronę tych, często niedocenianych, filmowych bohaterów. Oprócz motywu przewodniego, jakim jest „miasto”, kryterium doboru repertuaru jest także rok powstania produkcji: starsze filmy, które uchodzące już za „kinową klasykę” zestawimy z nowszymi, bardziej współczesnymi widzowi tytułami, które w ciekawy sposób ze sobą korespondują. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów. I tym razem nasze wydarzenie będzie miało na celu poszerzanie filmowych horyzontów - projekcje wzbogacone zostaną spotkaniami z twórcami i znawcami kina. Swój udział potwierdził m.in. dr. Michał Oleszczyk.

„Prawie Kino Letnie” będzie finałem podsumowującym roczną działalność naszego projektu na uczelniach w całej Polsce. Projekt Prawie Kino „Poza granice ekranu” zajmuje się organizacją bezpłatnych wydarzeń (pokazy, spotkania z twórcami) o tematyce filmowej, a także – promocją kina w Internecie.

Program wydarzenia:

15 czerwca (Czwartek) – DZIEŃ Z WARSZAWĄ

Dzień pierwszy poświęcony zostanie Warszawie – miastu szczególnie bliskiemu nie tylko nam, ale i zapewne większości z naszych widzów. Zestawimy ze sobą dwa różne, lecz jednocześnie bliskie sobie filmy – „Niewinnych czarodziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz głośny debiut Michała Marczaka (nagrodzony m.in. na estiwalu w Sundance), czyli „Wszystkie nieprzespane noce”. Będziemy przyglądać się zmieniającemu się miastu na przestrzeni lat, a także – dostrzeżemy zmiany kulturowe, jakie zaszły w ciągu minionego czasu na przykładzie młodych ludzi. Będziemy mieli szansę przyjrzeć się Warszawie „wczoraj i dziś”.

16 czerwca (Piątek) – DZIEŃ AMERYKAŃSKI

W kolejnym dniu naszej filmowej przygody odwiedzimy Stany Zjednoczone, a zaprezentowane zostaną dwa niezwykłe filmy: „Okno na podwórze” Alfreda Hitchcocka, czyli niekwestionowane arcydzieło światowego kina, będące nie tylko interesującym spojrzeniem na życie człowieka w miejskiej aglomeracji, ale także – niezwykłą metaforą kina jako sztuki. Zwieńczeniem dnia pełnego filmowych wrażeń będzie jedno z ostatnich dzieł Jima Jarmuscha, jednego najważniejszych filmowych autorów – „Tylko kochankowie przeżyją”.

17 czerwca (Sobota) – DZIEŃ EUROPEJSKI

Ostatni dzień naszych pokazów to idealna okazja, aby w tak wyjątkowych okolicznościach doświadczyć klasyki francuskiej nowej fali i razem z bohaterami „Do utraty tchu” Jeana-Luca Godarda przespacerować się po Polach Elizejskich, a później - udać się w nocną przechadzkę ulicami Wiecznego Miasta śladem nagrodzonego Oscarem „Wielkiego Piękna” Paola Sorrentino!

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.