Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

DOMEK NA JESIONIE, czyli Cecylia Malik i Niedzielni na wrocławskim podwórku

Dodano: 2016-07-05

do 10 lipca
Podwórko między ulicami: Jedności Narodowej, Żeromskiego i Daszyńskiego
Stefana Żeromskiego
50-312 Wrocław
wstęp wolny

DOMEK NA JESIONIE, czyli Cecylia Malik i Niedzielni na wrocławskim podwórku

Chyba każdy z nas marzył kiedyś o domku na drzewie. Takim, w którym można ukryć się przed światem, gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Miejscu będącym bliżej nieba, zieleni, zanurzonum w inną czasoprzestrzeń. Taki domek – dla dorosłych i dla dzieci – powstaje właśnie na jednym z wrocławskich osiedli w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Budują go – razem z mieszkańcami – krakowscy artyści: Cecylia Malik i Niedzielni.

Domek na jesionie
artyści: Cecylia Malik i Niedzielni: Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski, Bartolomeo Koczenasz
miejsce: podwórko pomiędzy ul. Żeromskiego, Nowowiejską, Jedności Narodowej, Daszyńskiego we Wrocławiu
czas: 4 - 10 lipca 2016 r.
wstęp wolny

***

W pierwszym tygodniu lipca zapraszamy dzieci i ich rodziców z Wrocławskiego Ołbina do wspólnej zabawy. Będziemy budować kolorowy, drewniany domek na drzewie jak z marzeń. Umieścimy w nim skarby, którymi będą instrukcje podwórkowych zabaw, o których przyniesienie poprosimy małych i dużych mieszkańców podwórka. W takim domku będzie można się schować, wymieniać się tajemnicami, wdrapać się po pomysł na fajną zabawę, zobaczyć okolice z innej kolorowej perspektywy.

Codziennie od 4 do 10 lipca zapraszamy do pomocy przy budowaniu. Każdego dnia będziemy organizować warsztaty dla dzieci i wieczorne spotkania pod drzewem dla sąsiadów. Zróbmy razem coś pięknego. Domek na drzewie na rozpoczęcie słonecznych wakacji na Ołbinie.
Do wspólnej zabawy zapraszają kolektyw Niedzielni z Krakowa: Bartolomeo, Cecylia, Kuba i Piotrek. Niedzielni zazwyczaj w niedziele zajmują się organizowaniem bardzo porządnych zabaw na całe miasto jak Wodna Masa Krytyczna - wspólne pływanie po Wiśle i od dwóch lat robieniem akcji w obronie krakowskich terenów zielonych, które są im i innym krakowianom niezbędne do szczęścia.

Harmonogram:

4 lipca, poniedziałek

Przygotowania do pracy. Roznoszenie zaproszeń i osobiste zapraszanie mieszkańców Ołbina na wieczorne spotkania, warsztaty i uroczystą inaugurację domku.

5 lipca, wtorek

1) Rozpoczęcie budowy - rano
2) Warsztaty (południe) „Podwórkowe Plany” zaprosimy dzieci i chętnych dorosłych do podzielenia się i wspólnego wymyślania własnych pomysłów na urządzenie podwórka na Ołbinie. Rysunki z pomysłami naniesionymi na rzut podwórza z góry będą wyświetlone podczas projekcji wieczornej na zakończenie projektu.
3) Wieczorne spotkanie pod Jesionem „Zabawy podwórkowe”. Piknik zapoznawczy przy herbacie, podwieczorku i muzyce, zaprosimy mieszkańców do pomocy przy budowie i do udziału w warsztatach i wieczornych spotkaniach.
Poprosimy dzieci z podwórza o przeprowadzenie wywiadów i zebranie od sąsiadów spisu jak największej ilości zabaw podwórkowych. Kolekcja zabaw będzie miała formę filmów wykonanych telefonami i spisanych instrukcji, które wspólnie z dziećmi spiszemy i powiesimy na ścianach wewnątrz domku. Pomysły na zabawy będą naszymi skarbami, po które będzie można sięgnąć ilekroć wejdzie się do domku. Zebrane zabawy i filmy zaprezentujemy na zakończenie projektu podczas pikniku.

6 lipca, środa, dzień Kuby i Super bohaterów

1) Budowa
2) Rozpoczęcie malowania z dziećmi deseczek, którymi ozdobimy domek na kolorowo – manufaktura będzie trwała przed 3 dni
3) Warsztaty (południe) poprowadzone przez Jakuba Wesołowskiego z kolektywu Niedzielni.
„Zrób sobie recyclingowy niezgubnik na podwórkowe skarby oraz śmieciową skakankę” W trakcie warsztatów Kuba nauczy dzieci robić recyclingowe zabawki z byle czego.
4) Wieczorne spotkanie pod Jesionem z herbatą i ciastem i opowieścią Jakuba Wesołowskiego pt. „Odkryj w sobie Super bohatera”, podczas którego Kuba zaprezentuje filmy i opowie o organizowanym przez siebie Międzygalaktycznym Zlocie Super bohaterów w Bytomiu, Kiermaszu Twórczej Reanimacji Odpadów i obywatelskiej akcji „Pucuj Glancuj Dworzec Bytom”

7 lipca, czwartek dzień Bartolomeo i uśmiechu

Budowa i manufaktura malowania deseczek
Warsztaty (południe) poprowadzone przez Bartolomeo Koczenasza z Kolektywu Niedzielni „uśmiech dla miasta” Podczas warsztatów dzieci będą robić szablony i wlepki z uśmiechami
Wieczorne spotkanie pod Jesionem „Podróż za jeden uśmiech” poprowadzi Bartolomeo Koczenasz z kolektywu Niedzielni. Opowie o swoich podróżach i działaniach artystycznych, do których zjawisko uśmiechu było inspiracją. Pokaże, czym jest uśmiech na świecie na przykładzie takich krajów jak Indonezja czy Brazylia i jak w symboliczny sposób można zmieniać lokalne otoczenie na bardziej radosne i uśmiechnięte.

8 lipca, piątek dzień Cecylii i Drzew

1) Budowa i manufaktura malowania deseczek
2) Warsztaty (południe) poprowadzone przez Cecylię Malik z Kolektywu Niedzielni „Moda na Drzewa”, podczas których dzieci będą się uczyć jak rozpoznawać gatunki drzew i zrobią szablony liści, które odbiją na podkoszulkach i torbach.
3) Wieczorne spotkanie pod Jesionem „365 Drzew i Baron Drzewołaz” poprowadzi Cecylia Malik, podczas którego wyświetli prezentację i opowie o swoim projekcie 365 Drzew, podczas którego przez rok codziennie wchodziła na jedno drzewo i co z tego wynikło oraz o innych ulubionych drzewołazach.

9 lipca, sobota

Wielkie przygotowania do inauguracji domku na Jesionie
1) Budowa i zbieranie od dzieci instrukcji zabaw podwórkowych
2) Warsztaty „Podwórkowe zabawy” poprowadzi Cały Kolektyw Niedzielnych. Podczas warsztatów będziemy wspólnie z dziećmi spisywać instrukcje zabaw, robić ilustracje, żeby były gotowe do powieszenia w domku. Zgramy też wszystkie filmy i przygotujemy prezentacje na Niedzielną inauguracje Domku na Jesionie

10 lipca, niedziela.
Niedziela Niedzielnych i Otwarcie domku na Jesionie.

1) Po południu wielkie otwarcie Domku na Jesionie, przecięcie wstęgi, Herbatka, ciasta, humus i inne pyszności. Bańki Mydlane, hamaki, badminton i wata cukrowa, a kiedy się ściemni projekcja z dokumentacją z warsztatów i budowy domku oraz wyświetlenie filmów i rysunków z instrukcjami zabaw oraz najciekawsze projekty na urządzenie podwórka na Ołbinie. Na zakończenie DJ Bartolomeo i potańcówka.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.