Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Ogród Sensualny w Bolestraszycach - specjalnie dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 2018-06-01

Na terenie Arboretum w Bolestraszycach znajduje się Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych zwany Ogrodem Sensualnym. Arboretum w Bolestraszycach, znajdujące się w województwie podkarpackim, to obszar na którym uprawiane są rośliny dla celów naukowych i hodowlanych. 

 

Bolestraszyckie Arboretum zostało założone w 1975, leży 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. Obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Celem Arboretum w Bolestraszycach jest gromadzenie i utrzymywanie w warunkach uprawy ogrodowej kolekcji roślin, czynna ochrona rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej i dendroflory.

 

 

Arboretum od 1 listopada 2017 r. do 20 kwietnia 2018 r. otwarte jest w dniach roboczych od godz. 8.00 do 14.00.
Wejście odbywa się bramą zimową. Natomiast od 21 kwietnia 2018 r. otwarte codziennie: w dni robocze od godz. 9.00 do 18.00.,
w soboty, niedziele i święta od godz. 10.00 do 18.00. Arboretum zajmuje 28,98 ha w Bolestraszycach, w tym 0,87 ha stawów, oraz 283,29 ha w Cisowej. Ogółem 311,27 ha.

Panuje tu spokój i łatwo odnaleźć wyciszenie wśród zieleni i kwitnących kwiatów. Arboretum to wspaniały pomysł na weekendową wycieczkę połączoną z relaksem na łonie natury. Można też potraktować wyjazd edukacyjnie, ponieważ rośliny mają tabliczki, więc z łatwością poszerzymy znajomość gatunków. W Arboretum znajduje się 2200 drzew i krzewów; 1200 roślin zielnych,  w tym około 600 rodzimych oraz 180 roślin szklarniowych.

 

 

W 2007 roku powstał na terenie Arboretum Ogród Dydaktyczny dla osób niepełnosprawnych zwany Ogrodem Sensualnym (sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów). Zgromadzono w nim rośliny oddziałujące na wszystkie zmysły poznawcze człowieka i przystosowano do swobodnego, sprawnego i samodzielnego poruszania się przez osoby na wózkach inwalidzkich, osoby z ograniczoną możliwością ruchową, osoby starsze oraz inne osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku.

Szerokie ścieżki pozwalają na manewrowanie wózkiem, ale nie są nudne, ponieważ wiją się wśród rabat, jednocześnie bezpiecznie, łagodnie zakręcają. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogą przysiąść na ławkach, by przeczytać tablice specjalnie dla nich przygotowane.

 

 

Centralną cześć ogrodu stanowi kamienna kompozycja z elementami przystosowanymi dla roślin wodnych. Rabaty roślin znajdują się na podwyższonych murkach oporowych, które umożliwią bezpośredni kontakt z roślinami. Na granicy ogrodu posadzone zostały gatunki o większych rozmiarach, część wewnętrzną wypełnią gatunki niskie, karłowate oraz byliny.

Z ogrodu roztacza się również piękny widok na znajdujące się w pobliżu stawy obrośnięte roślinami wodnymi. Można poczuć się zupełnie oddalonym od cywilizacji i chłonąć sielską atmosferę Arboretum.

 

 

 

Uzupełniającymi elementami Ogrodu Sensualnego są tablice informacyjne w druku powiększonym oraz pismem Braille’a. Drewniane ławki ułatwiają korzystanie z tablic, można na nich wygodnie przysiąść i dosiągnąć do każdej tablicy. W ogrodzie założone zostały specjalistyczne kolekcje roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym, np. pachnące, o ciekawej fakturze, zróżnicowanym kształcie liści, pędów i owoców. Zgromadzono również kolekcję ziół, których rozcierane liście dostarczają wrażeń zmysłowych. Rośliny zostały tak posadzone, aby z łatwością można było je dotykać, nachylać się nad nimi, wąchać i cieszyć się ich bliskością.

 

 

Ogród Sensualny jest obiektem uniwersalnym, gdyż umożliwia prowadzenie stałych zajęć edukacyjnych zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak również dla wszystkich osób odwiedzających Arboretum.

Ze względu na duże nagromadzenie roślin na niewielkiej powierzchni, może być traktowany jako „ogród w pigułce”. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w południowo-wschodniej Polsce.

Ogród został podzielony na trasy, których szczegółowe opisy znajdują się na tablicy informacyjnej, również dostosowanej dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

 

Do pobrania na stronie Arboretum są dla osób z niepełnosprawnością słuchową i wzrokową pliki tekstowe oraz pliki dźwiękowe, opisujące rośliny znajdujące się na terenie Ogrodu Sensualnego.

Polecamy wycieczkę do Arboretum w Bolestraszycach i korzystanie z udogodnień Ogrodu Dydaktycznego dla osób niepełnosprawnych.

Informacje zaczerpnięte z oficjalnej strony Arboretum:  http://bolestraszyce.com.pl

 

Komentarze Ilość komentarzy : 3

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Avatar
matka polka dnia 2018-06-07 13:39
Cóż za piękne miejsce!! Kolejna pinezka na mapie do zwiedzenia zaznaczona! Świetny pomysł na aktywny weekend. Dzięki Rampa
Avatar
Izolda Youkali dnia 2018-06-04 12:36
Piękny, przepiękny ogród. Warto pojechać i zachwycić się zielenią i kwiatami. Pojedźcie i sprawdźcie. Warto!
Avatar
Grzegorz_72 dnia 2018-06-01 11:25
Byłem tam. Jest niesamowity. Dawno to było, jeszcze nie był tak przystosowany. (ja byłem sprawniejszy).