Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Co Rampowicze myślą o proteście Rodziców Osób Niepełnosprawnych

Avatar
Dodano: 2018-05-23 przez: Admin Rampy

Rampowicze Grzegorz, Krystian i Dorota wypowiedzieli się na temat protestu Rodziców Osób Niepełnosprawnych trwającego w Sejmie od 35 dni.

 

Co Sądzisz o proteście? Czy jest potrzebny?

Grzegorz: - Protest jest bardzo potrzebny!! Dzięki wytrwale protestującym coś zaczyna się zmieniać, cała Polska ich wspiera, więcej osób dowiaduje się o sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnością. Dzięki nim mamy dodatkowe 160 zł, a to już jest dla niektórych bardzo dużo. Gdyby nie inicjatywa protestujących, zapewne czekalibyśmy następne długie lata na jakąkolwiek zmianę.

Cały czas śledzimy każdą relację o Protestujących, wiemy, że są bardzo zmęczeni, nie da się ukryć, że protest jest bardzo wyczerpujący, ale dzielnie walczą o naszą wspólną sprawdę i nie poddają się!

Dorota: - Uważam, że protest jest bardzo potrzebny, tylko żądania nie do końca zostały przemyślane. Samo 500 zł nie załatwi wszystkich problemów naszego środowiska, a nam dodatkowo jest bardzo potrzebna pomoc w zakresie rehabilitacji, miejsc pracy i zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.

Krystian: - Protest jest potrzebny bez dwóch zdań, dzięki niemu ponownie zostały poruszone sprawy osób z niepełnosprawnością. Uważam jednak, że nie można traktować dzieci z niepełnosprawnością jako broni w walce o korzyści materialne. Potrzebna jest walka o rozwiązania systemowe i społeczne.

 

Gdybyś miał/a wybrać rodzaj wsparcia od państwa to wolisz gotówkę czy wymianę sprzętu rehabilitacyjnego?

Grzegorz: - Mój sprzęt nie niszczy się tak szybko, nie używam też pieluch, więc wolałbym pieniądze. Jednak jeśli miałbym wybór, to wolałbym pomoc asystenta w wymiarze np. 50 godzin miesięcznie. Taka pomoc byłaby dla mnie zdecydowanie najkorzystniejsza.

Dorota: - Wybrałabym gotówkę, ponieważ sprzęt rehabilitacyjny/ortopedyczny musi być dobrany i dopasowany do moich indywidualnych potrzeb. To są szczególne parametry oraz preferencje techniczne, jakie posiada każda osoba z niepełnosprawnością.

Krystian: - Wolałbym wymianę sprzętu, ale na rozsądnych zasadach. Uważam, że nie można rozwiązywać naszych problemów w ten sposób, że dostajemy najtańszy, ciężki wózek, ponieważ taki przysługuje. Powinna być możliwość wyboru sprzętu oraz dostosowania do naszych indywidualnych potrzeb, przecież wózek to moje nogi.

 

Jak myślisz w jaki sposób państwo mogłoby pomóc?

Grzegorz: - Państwo powinno zwiększyć minimalną kwotę, jaką możemy zarobić, nie tracąc świadczeń rentowych. Zarabiając więcej, bylibyśmy bardziej samodzielni, a nie skazani na wsparcie rodziców lub instytucji. Samodzielność jest o wiele łatwiejsza do osiągnięcia, gdy ma się  możliwość godnego zarabiania.

Dorota:  - Trzeba zmienić system wsparcia osób z niepełnosprawnością, a przede wszystkim umożliwić nam ciągłość rehabilitacji. Aktualnie długie kolejki do refundowanej rehabilitacji zmuszają nas do korzystania z płatnych zabiegów. Zlikwidowanie tak długiego oczekiwania pozwoliłoby utrzymać ciągłość sprawności i nie tracić uzyskanych efektów.

Państwo powinno zapewnić więcej miejsc pracy w zakładach pracy chronionej lub wspierać przedsiębiorców w tworzeniu takich miejsc pracy. Każda osoba z niepełnosprawnością chcąca podjąć zatrudnienie, powinna mieć taką możliwość. Usamodzielnianie to jest proces obejmujący edukację oraz aktywność zawodową i właśnie takie systemy wparcia powinno oferować państwo.

Krystian: - Koniecznie powinny powstawać nowe zakłady pracy aktywności zawodowej oraz nowe stanowiska, w tej chwili jest ich za mało, jak na nasze potrzeby. Państwo powinno wspierać takie zatrudnienie również na rynku komercyjnym. Gdyby od początku istniała taka możliwość rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnością mogliby odpocząć, ponieważ dzieci mogłyby pracować w miarę swoich możliwości. Chcemy być samodzielni zarówno życiowo, jak i finansowo. Nie chcemy czekać aż dostaniemy, ponieważ w wielu przypadkach możemy sami na siebie zarobić.

 

Podziel się z nami Twoją opinią, napisz w komentarzu jakie jest Twoje zdanie.

 

 

Komentarze Ilość komentarzy : 5

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Avatar
Oj tam oj tam dnia 2018-06-02 09:29
Teraz życie zwerfikuje osiągnięcia protestujących. Oby przyniosło to jak najlepsze efekty dla Osób Niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Avatar
Izolda Youkali dnia 2018-05-25 07:24
Zapowiada się ciekawy cykl. Fajna forma. Zamierzam śledzić.
Bona dnia 2018-05-24 15:44
Najważniejsze jest to, że zaczyna się zmieniać nastawienie do osób z niepełnosprawnością. Już nie można udawać, że problem nie istnieje!! Brak możliwości podjęcia pracy, problemy z rehabilitacją, stałe spychanie na margines potrzeb społecznych, doprowadziły właśnie do takiej sytuacji jaką mamy- protest!!
Avatar
Koko dnia 2018-05-24 10:41
Czytając te wpisy oraz wpisy rodziców osób niepełnosprawnych dobija mnie ciągle fakt, że Ci politycy dalej nic nie rozumieją! Próbują skłócić społeczeństwo tym, że "zabiorą bogatym a dadzą biednym" to ma tylko i wyłącznie na celu wzajemne skłócenie aby sprawa szybciej się ukróciła! Myślę, że partia rządząca nie zdaje sobie sprawy, że jakieś stare sztuczki, które może w dawnych czasach skutkowały, natomiast ludzie są bardziej doświadczeni i rozumni. Tyle dni protestują i na pewno nie odpuszczą jeżeli nie zostaną spełnione postawione postulaty. Zapychanie problemów byle czym nie rozwiązuje ich wcale, traci się tylko na to pieniądze i czas.
Nick dnia 2018-05-23 16:18
super wyszło więcej takich komentarz na ten temat