Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

O bezdechu sennym

Avatar
Dodano: 2018-02-12 przez: Oj tam oj tam

   
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to poważna dolegliwość, niestety lekceważona nie tylko przez pacjentów, lecz także przez wielu lekarzy. A lekceważenie w tym przypadku może skończyć się tragicznie. Bezdech senny może znacząco zwiększać ryzyko zatrzymania akcji serca czy udaru.

Lekarze dzielą objawy towarzyszące OBS na te, które występują w nocy i objawy występujące w ciągu dnia. 

Objawy dzienne bezdechu nocnego to:
- poranny ból głowy
- uczucie zmęczenia bez względu na długość snu
- suchość w ustach, sperzchnięte wargi po przebudzeniu
- nadmierna drażliwość i nerwowość

Do objawów nocnych należą:
- głośne nieregularne chrapanie przerywane nagłą ciszą, budzącą niepokój u osób trzecich
- nagłe wybudzenia ze snu połączone często z uczuciem braku powietrza, przyspieszonym oddechem czy tętnem
- czasem problemy z zaśnięciem po przebudzeniach powodu lęku
- nadmierna potliwość w nocy

Podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi. Osoba chora zaczyna się dusić. Nasilone ruchy oddechowe i niedotlenienie doprowadzają do nagłego wybudzenia. Momenty odzyskania świadomości są najczęściej bardzo krótkotrwałe i niezapamiętywane przez chorych. Wystarczają jednak do przywrócenia drożności dróg oddechowych i powrotu prawidłowego oddychania.  Po ponownym zaśnięciu cała sekwencja zdarzeń powtarza się i dochodzi do kolejnego bezdechu.

Niekiedy najgwałtowniejsze wybudzenia są przez chorych zapamiętywane.  Opisują je jako nagłe przebudzenia z przyśpieszonym oddechem, uczuciem kołatania serca lub braku powietrza. Niejednokrotnie połączone są one z nieprzyjemnymi marzeniami sennymi. Czasem nasilenie objawów jest tak duże, że chorzy gwałtownie siadają na łóżku z uczuciem dużego lęku i duszności.

W ciężkich przypadkach wykonuje się zabiegi tracheotomii, zabiegi tonsillektomii – usunięcia migdałków podniebiennych, septoplastykę – korekcję skrzywienia przegrody nosowej oraz zabiegi otolaryngologiczne polegające na korekcji zwężonej cieśni gardzieli.

Wśród przyczyn bezdechu sennego są takie, które wynikają na przykład z nieprawidłowej budowy przegrody nosowej czy żuchwy. Jednak bardzo częstym i zarazem łatwym do przezwyciężenia powodem powstawania bezdechu jest po prostu otyłość. Najgorzej, gdy łączy się z objadaniem się przed snem, piciem alkoholu lub paleniem papierosów. Bezdech senny można leczyć na rozmaite sposoby, ale pierwszym krokiem jest zdecydowana zmiana stylu życia. Osiągnięcie prawidłowej wagi, unikania spożywania posiłków przed pójściem do łóżka. Do snu należy też układać się w przypadku problemów z bezdechem na boku, a nie na plecach.
 

.-.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.