Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Uwaga na trojana

Avatar
Dodano: 2018-02-15 przez: Grzegorz_72

 

Uwaga na tego trojana! Może usmażyć twojego smartfona.

Przestrzegamy przed trojanem Loapi, który atakuje urządzenia z Androidem. Wirus rozprzestrzenia się pod postacią fałszywych aplikacji.

Loapi przedostaje się na urządzenie swojej ofiary po kliknięciu w baner reklamowy i pobraniu fałszywego antywirusa. 

Modułowy szkodnik
Loapi posiada strukturę modułową. Może się przełączać pomiędzy funkcjami w zależności od tego, jakie obecnie ma wykonywać zadanie. Przede wszystkim wirus na zainfekowanym smartfonie masowo wyświetla reklamy. Moduł ten może również klikać odnośniki i otwierać strony na Facebooku czy Instagramie w celu zwiększenia ich oceny.

Inny moduł może natomiast zapisać użytkownika do płatnych subskrypcji SMS. Takie usługi zazwyczaj wymagają potwierdzenia za pomocą SMS-a, jednak szkodnik potrafi wysyłać je samodzielnie.

Spali ci smartfona

W modelu testowym w laboratorium Kaspersky bateria urządzenia „ugotowała się” w ciągu 48 godzin od momentu zainfekowania. Doprowadziło to do jej wybrzuszenia. 

Prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym modułem jest jednak kopanie kryptowaluty Monero. Aktywność ta może doprowadzić do przegrzania urządzenia w wyniku zbyt długiego działania procesora pod maksymalnym obciążeniem, co może zaowocować uszkodzeniem smartfona.

Co więcej, Loapi potrafi pobierać nowe moduły na polecenie zdalnego serwera. Szkodnik może się zatem adaptować do nowych strategii, które wymyślą jego autorzy. Niewykluczone, że pewnego dnia wirus przekształci się w żądający okupu ransomware.

Jak się przed nim chronić?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby nie złapać wspomnianego szkodnika, należy stosować się do kilku prostych porad. Przede wszystkim należy ograniczyć się do instalacji aplikacji z oficjalnych sklepów (np. Google Play). Warto też wyłączyć możliwość instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.

Jeżeli nie potrzebujemy jakiejś aplikacji, najlepiej jej po prostu nie instalować. Ponadto warto się zaopatrzyć w antywirusa na Androida i regularnie skanować nim urządzenie.

.-.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.