Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Gdy zbyt długo śpisz

Avatar
Dodano: 2018-03-09 przez: Grzegorz_72

Po co w ogóle śpimy?


Pomyśl o śnie, jak o niezbędnym do życia składniku odżywczym, jak żelazo, czy witamina D. Potrzebujesz odpowiedniej jego ilości, aby Twój umysł i ciało mogły pracować. Jeśli chodzi o jakieś naukowe wyjaśnienia, to będzie ciężko. Wiedza o śnie nadal jest bardzo mała.

Podstawową rzeczą, którą sen ma nam zapewniać jest oczywiście czas na regenerację, a mózgowi czas na ogarnięcie tego co przeżyliśmy danego dnia.

Podczas gdy śnisz mózg ma czas na stworzenie połączeń i posortowanie tego co powinno pozostać w pamięci, a co ma zostać zapomniane. Ogólnie, pamięć zależy od tego czy dobrze sypiamy.

Ile powinniśmy spać?

Każda osoba potrzebuje innej ilości snu i zmienia się to wraz z wiekiem, tym co robisz, Twoim zdrowiem i chemią Twojego organizmu. Na przykład, nastolatek, który przechodzi przez dojrzewanie, może potrzebować nawet 10 godzin snu, podczas gdy człowiek w średnim wieku może potrzebować jedynie 6 godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze zgadzają się, że większość ludzi powinna spać między 7, a 9 godzin w ciągu dnia.  Jeśli jesteś dorosły i regularnie sypiasz po 10 lub więcej godzin (a nie jesteś w ciąży, ani chory), prawdopodobnie śpisz za dużo.

Jaki jest problem ze spaniem za dużo? W niektórych przypadkach może być to objaw choroby zwanej hipersomnia. Może ona uszkodzić Twoje zdrowie na wiele zaskakujących sposobów. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

#1. Cukrzyca

#2. Zapalenia

#3. Depresja

#4. Zaćmienia umysłu

#5. Otyłość

#6. Choroby serca

#7. Bezpłodność
 

Teoria stojąca za tym sprowadza się do zaburzeń rytmu dobowego. To ostatecznie zaburza cykl miesiączkowy, co z kolei zmniejsza szanse na zajście w ciąże.

Śpisz za dużo? Powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie zapomnij podzielić się tym wpisem ze znajomymi. Im więcej osób będzie zdawać sobie sprawę z zaburzeń snu, tym lepiej.

 

Komentarze Ilość komentarzy : 3

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Nick dnia 2018-03-13 11:21
gdy długo śpię to wstaje bardziej zmęczony niż się kładę spać
Avatar
Grzegorz_72 dnia 2018-03-12 15:47
Zdarza się.
Avatar
Koko dnia 2018-03-09 08:40
oho, chyba mam osobę, która musi koniecznie przeczytań ten artykuł - mega śpioch