Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Internet Rzeczy to wyzwanie dla współczesnego cyberbezpieczeństwa

Avatar
Dodano: 2017-11-23 przez: Admin Rampy

Internet Rzeczy to wyzwanie dla współczesnego cyberbezpieczeństwa - uważają eksperci zebrani na 21. edycji konferencji Secure organizowanej przez NASK.

Konferencja zgromadziła w tym roku wielu światowych ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, dyskutujących na temat zagrożeń związanych z rozwojem technologii i ich obecnością w życiu codziennym.

Wśród głównych zagrożeń, z którymi przyjdzie mierzyć się wielu gałęziom przemysłu, biznesu, ale i zwykłym użytkownikom, jako najbardziej istotne badacze wskazują te związane z Internetem Rzeczy oraz uczeniem maszynowym.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa związany z uniwersytetem w Cambridge Eireann Leverett, w rozmowie z PAP stwierdził, że urządzenia Internetu Rzeczy "wciąż cechuje wiele podatności bezpieczeństwa, które nie są przedmiotem szerokich badań".

Wskazał, że ceny sprzętu często nie pozwalają badaczom na jego zakup w celach testowych, a największą zmianą, jaką można wprowadzić aby polepszyć bezpieczeństwo Internetu Rzeczy, jest "stworzenie otwartej infrastruktury laboratoriów testowych, która pozwoli na badanie różnych urządzeń i testowanie ich pod kątem zarówno prywatności, jak i bezpieczeństwa". Leverett powiedział również, że bardzo ważne jest przeanalizowanie regulacji prawnych dotyczących Internetu Rzeczy.

Dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK, który jest organizatorem konferencji Secure, dr inż. Wojciech Kamieniecki, położył z kolei szczególny nacisk na fakt, że Internet Rzeczy staje się niezwykle powszechny, podobnie jak technologie uczenia maszynowego. Jak mówi, towarzyszą one niemal każdej dziedzinie życia, od "samochodów autonomicznych, które niedługo znajdą się na naszych drogach, po liczniki pomiarowe dla energii elektrycznej".

Podczas konferencji szeroko dyskutowane są problemy obowiązków producentów urządzeń względem zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom, a także metody przeciwdziałania cyberzagrożeniom, nad którymi pracuje m. in. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Uwagę wielu uczestników przyciągają również tematy powiązane z cyberbprzestępczością taką, jak złośliwe oprogramowanie szyfrujące, bądź wyłudzające okup, a także problematyka kradzieży danych.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.