Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Codzienny narkotyk

Avatar
Dodano: 2017-09-13 przez: Grzegorz_72
Cukier - szkodzi wszustkim, a zwłaszcza osobom którzy mają problemy ze zdrowiem.
Wiesz, jak naukowcy nazywają cukier i jedzenie, które sprawia człowiekowi przyjemność? To nic innego, jak „naturalna nagroda”. Okazuje się, że słodki smak jest dla nas najbardziej atrakcyjny.
Wiesz, jak naukowcy nazywają cukier i jedzenie, które sprawia człowiekowi przyjemność? To nic innego, jak „naturalna nagroda”. Okazuje się, że słodki smak jest dla nas najbardziej atrakcyjny.
Zamiłowanie do słodkiego smaku nie jest kwestią indywidualnych preferencji, a ewolucji – to cecha zapisana w naszych genach. Słodki smak owoców oznaczał, że owoce są dojrzałe i możemy je zjeść. Gdy były kwaśne, należało poczekać z ich spożyciem. Z kolei gorzki smak ostrzegał nas przed trucizną.
Dziś spożywamy jednak zdecydowanie zbyt dużo słodkich, pełnych cukru produktów. Znajdziemy go niemal we wszystkich przetworzonych produktach, a jego zadaniem jest poprawa ich smaku. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że cukier uzależnia.
Jeśli przyzwyczaimy do niego nasz organizm, będziemy ofiarami niebezpiecznego uzależnienia.
Co się stanie, gdy odstawisz cukier?
Gdy postanowisz przejść na dietę i odstawić cukier, prawdopodobnie odczujesz spadek nastroju, lęk i wycofanie.  Stanie się tak, ponieważ cukier pobudza wydzielanie dopaminy i tzw. „ścieżki nagrody”. Dzięki niemu czujesz się lepiej.
Nic więc dziwnego, że jego brak w diecie może powodować pogorszenie samopoczucia i wywołać negatywne emocje.
Ta zależność szczegółowo wyjaśniona została na iflscience.com. Przeprowadzono eksperyment, w którym szczury głodzone były przez pół dnia. Po tym czasie otrzymywały słodki roztwór. Ich reakcja była przerażająca – zwierzęta zachowywały się, jakby były uzależnione od narkotyków. Pozbawione cukru wpadały w depresję i lęk.
Szacuje się, że aby odzwyczaić swój organizm od cukru, potrzebujemy aż sześć tygodni.
Niestety, cukier uzależnia tak, jak pozostałe używki, a ochota na słodycze nie minie od razu.

 

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.