Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Boccia - przepisy gry

Avatar
Dodano: 2017-07-07 przez: Admin Rampy

W boccię grają przede wszystkim osoby z najcięższymi dysfunkcjami narządu ruchu (Dziecięcym Porażeniem Mózgowym), uzależnione od wózka inwalidzkiego i najczęściej wymagające pomocy w czynnościach dnia codziennego. Boccia poza kształtowaniem sprawności psycho-ruchowej, stwarza możliwości integracyjnego działania, w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.

Celem gry w boccię jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej.

Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy Jacku.

Boccia jest grą zachęcającą do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i prób przewidywania zagrań przeciwnika. W momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich bil kolorowych, następuje zakończenie rundy i podliczenie punktów. Punkty w danej rundzie otrzymuje Strona, której bile znajdują się bliżej Jacka niż najbliższa bila Strony przeciwnej. Strona otrzymuje po jednym punkcie za każdą taką bilę.

Wynik zapisywany jest w specjalnym protokole meczu. Jak w każdej dyscyplinie, również w Bocci w momencie złamania reguł gry, stosuje się różnego rodzaju kary: bile karne, usunięcie bili z boiska, ostrzeżenie i wykluczenie z gry. Wymienione kary mogą występować pojedynczo, lub w różnych połączeniach.

Podstawowe informacje o grze PDF

http://polskaboccia.pl

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.