Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Przesilenie letnie 2017

Avatar
Dodano: 2017-06-21 przez: szamanka

Przesilenie letnie, czyli kupalnocka zarówno w Polsce, jak i na całej kuli ziemskiej, przypada na 21 czerwca 2017. Dokładnie o godzinie 17:28 oś obrotu Ziemi będzie wychylona maksymalnie w kierunku Słońca. Najdłuższy dzień - jak i najkrótsza noc w roku - wypadają wtedy, kiedy pierwszy dzień lata 2017. Najdłuższy dzień w roku będzie trwał 16 godzin i 46 minut - będzie on dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 9 godzin i 4 minuty. Wschód słońca 21 czerwca obserwować będzie można o godzinie 4.40, a jego zachód - o 20.49.

Noc Kupały zwana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką lub sobótkami; jest to słowiańskie, pogańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, czyli zwykle z 21 na 22 czerwca. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich.

Przypomijmy, że Kościół, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Nadano kupalnocce patrona Jana Chrzciciela i zaczęto nawet zwać go Kupałą, z racji tego, że stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli (w obrządku wschodnim). W wyniku chrystianizacji próbowano także przenieść obchody nocy kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek, a następnie bliżej ich pierwotnego terminu, na specjalnie w tym celu ustanowioną 23 czerwca wigilię św. Jana.

 

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.