Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Drugie życie drzew

Avatar
Dodano: 2017-06-02 przez: szamanka

W lesie zbliżonym do naturalnego martwe drewno może stanowić nawet do 50% całkowitej miąższości drewna? Jest więc bardzo ważnym składnikiem lasu, bez którego powinno się mówić o drzewostanach lub leśnych plantacjach, a nie o lesie jako ekosystemie. Najbardziej poznanym i zbadanym przez naukowców lasem w Polsce jest Puszcza Białowieska. 

To właśnie Puszczy Białowieskiej poświęcono książkę pt. „Drugie życie drzewa”, wydaną przez Fundację WWF Polska (możesz pobrać bezpłatny PDF tu).

Pospieszne wycinanie ‘drzew kornikowych’ (zasiedlonych przez kornika drukarza), w trakcie sezonu wegetacyjnego, przynosi duże szkody wśród innych składników ekosystemów leśnych. Z kolei zaniechanie wyrębu (np. w parkach narodowych) wywołuje protesty leśników gospodarujących w otaczających drzewostanach, którzy próbują narzucić gospodarzom obiektów chronionych podejście zwalczania korników. Panuje bowiem przekonanie, że obecność martwych drzew w rezerwatach i parkach narodowych wpływa negatywnie na stan sanitarny otaczających je lasów gospodarczych.

„Drugie życie drzewa”, Jerzy M. Gutowski, Andrzej Bobiec, Paweł Pawlaczyk, Karol Zub; Wyd. Fundacja WWF Polska

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.