Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Miłości nie mierzy się w centymetrach

Avatar
Dodano: 2017-02-01 przez: maniakino

Tym razem komedia, która porusza temat inności. I choć niski wzrost nie jest niepełnosprawnością  to nietrudno dostrzec, że postawy bohaterów pierwszo i drugoplanowych często są zadziwiająco zbieżne z tym jak traktuje się w społeczeństwie niepełnosprawność. Warto przyjrzeć się jak główny bohater radzi sobie ze swoją odmiennością.

 

Jest czarujący. Inteligentny, zabawny, wrażliwy, dojrzały. Ma piękną męską twarz. Piękny dom i świetny zawód. Jest mężczyzną idealnym…, no, prawie. Do ideału brakuje mu, bagatela, jakichś 40 centymetrów. Kiedy Diane, młoda i piękna prawniczka, poznaje Aleksandra, początkowe skrępowanie powoli ustępuje miejsca rosnącej romantycznej fascynacji. Czują się ze sobą coraz lepiej, coraz bardziej to, co ich łączy, zaczyna przypominać miłość, tyle że jej coraz trudniej jest wytrzymywać natrętne spojrzenia nieznajomych i głupie komentarze rodziny i przyjaciół. Co okaże się silniejsze? Urocza romantyczna komedia o tym, że miłości nie mierzy się w centymetrach!

 

"Facet na miarę" to film francuski, który poza tym, że bawi, to i niesie uniwersalne przesłanie. W rzeczywistości Jean Dujardin, odgrywający rolę Alexandre ma aż 182 cm wzrostu, więc ze wszystkich scenach, w których występował, zastosowane musiały zostać różnego rodzaju triki i efekty komputerowe, by postać tę optycznie pomniejszyć. Akcja filmu do tego dzieje się we Francji, co czasami rzeczywiście można odczuć za pomocą dobrze stworzonego klimatu. Dużym plusem była również muzyka opierająca się na brzmieniu pianina, tudzież gitary, co idealnie dopasowało się do poszczególnych scen.To po prostu dobra komedia, która unika robienia z widzów durniów, a jednocześnie stara się nas nauczyć czegoś na temat postrzegania innych. 

http://nieortodoksyjny.blogspot.com/

 

Opowiadając widzom bajkę o szlachetnym małym księciu, Tirard wygłasza wychowawczą pogadankę o tym, że książek nie należy oceniać po okładce, a głos serca ważniejszy jest od podszeptów małostkowych ludzi. Mnóstwo udanych żartów, błyskotliwe dialogi, ekranowy urok Dujardina i Efiry oraz dobrze ułożony soundtrack (z "The Greatest" Cat Power i melancholijną wersją "Freed From Desire" Gali), składają się na niezobowiązującą wakacyjną komedię, której nie psują nawet banalne dramaturgiczne rozwiązania i inscenizacyjne potknięcia Tirarda. Bo "Facet na miarę" koniec końców okazuje się krzepiącą porcją rozrywkowego kina, takiego, które zostawia widza z uśmiechem i dobrym samopoczuciem.

http://www.filmweb.pl/ Mały książę

 

"Facet na miarę" to lekka, zabawna i wzruszająca komedia, która w elegancki sposób ukazuje stereotyp mężczyzny, który zaczyna się od metra osiemdziesięciu. Okazuje się, że prawdziwa miłość pokona nawet taką z pozoru błahą przeszkodę, jaką jest niski wzrost partnera. Puenta tego filmu jest prosta – nie ma ludzi idealnych. Najnowsza komedia Laurenta Tirarda jest pełna humoru i świetnych dialogów, uzupełniona doskonale dobraną ścieżką dźwiękową i serwująca widzom fantastyczną grę aktorską. Po prostu nie można jej nie zobaczyć.

http://www.filmweb.pl/ Małe wielkie szczęście

 

Mówią, że rozmiar ma znaczenie. Zgodnie ze stereotypem mężczyzna ma być postawny, rozłożysty. Czy miłość życia może być ubrana w świetnie skrojony garnitur i... filigranowe ciało? Taki dylemat ma bohaterka „Faceta na miarę”, Diane. Kobieta chce myśleć o sobie jako o osobie postępowej, niezależnie myślącej i otwartej. Jednak i ona odkryje, że trudno przewalczyć wdrukowane przez kulturę i otoczenie myślowe schematy. omedia Laurenta Tirarda („Zakochany Molier”, „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”) mogła rozbić się o wiele raf. Szczególnie groźne wydawało się ryzyko karykatury, zrobienia ze wzrostu bohatera taniego generatora kiczowatych gagów. Na szczęście „Facet...” ma sobie potrzebną delikatność i takt, a także sporą porcję uroku. 

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/

 

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.