Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Konkurs „Lider Dostępności” – zgłoszenia tylko do 25 marca!

Dodano: 2018-03-21

Z barierami architektonicznymi najlepiej walczy się promując dobre i dostępne rozwiązania. Zamiast skupiać się tylko na tym, co niedostosowane, warto doceniać i wskazywać tych, którzy w swoich projektach uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników. Dlatego Integracja razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP), pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, już po raz trzeci zaprasza do konkursu „Lider Dostępności”.

– Kiedy mówimy o dostępności, o integracji, to przede wszystkim jest to brak dyskryminacji – mówił podczas ubiegłorocznej gali „Lidera Dostępności” Andrzej Duda. – Mamy to zapisane w Konstytucji, w artykule 32, który mówi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu codziennym. Życie codzienne musi być więc dostosowane, to nie może być tylko na papierze! – podkreślał.

Konkurs Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich ma na celu pokazywanie i nagradzanie dobrych praktyk w architekturze i urbanistyce. Nagrodzone w dwóch pierwszych edycjach budynki i przestrzenie to doskonałe przykłady projektowania uniwersalnego, tj. takiego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, nie tylko tych z niepełnosprawnością, ale też matek z dziećmi, osób starszych czy o czasowej ograniczonej możliwości poruszania się, np. w wyniku złamania nogi.

– Konkurs ma promować tych, którzy realizują zasady dostępności i robią to od wielu lat na rzecz tych, którzy przez wiele lat byli pomijani – mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Problem dostępności prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas. Według prognoz demograficznych w 2060 roku będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie. Dlatego projektując nowe budynki i modernizując już istniejące, trzeba uwzględniać daleką perspektywę, a nie jedynie potrzebę „tu i teraz”.

– Aby przestrzeń była przyjazna, musi być dostępna dla wszystkich, nie może wykluczać żadnych grup, osób starszych, rodziców z wózkami, czy też niepełnosprawnych – mówi Jolanta Bosca ze WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim, która wspiera konkurs. – „Lider Dostępności” odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości wśród włodarzy miast oraz wszystkich, którzy mają wpływ na niwelowanie barier architektonicznych : urbanistów, architektów i projektantów – zaznacza.

W tegorocznej edycji nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: samorząd, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt usługowy, obiekt mieszkalny, obiekt zabytkowy,

architekt/urbanista. Przyznana zostanie również GRAND PRIX – dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

Wśród wyróżnionych w dotychczasowych dwóch edycjach Konkursu znalazły się m.in. Gdynia, Katowice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Lotnisko Chopina oraz Plac Miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach.

- Poprzednia edycja pokazała nam, jak dużo już zostało zrobione w obszarze dostępności budynków i przestrzeni publicznych. Podróżując po Polsce, dostrzegamy, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia. Dlatego zachęcamy wszystkich do tego aby nie pozostawać obojętnym w temacie, który nie dotyczy tylko niepełnosprawnych czy architektów, ale każdego z nas – mówi Jolanta Bosca.

Zgłoszenia do Lidera Dostępności przyjmowane są do 25 marca 2018 roku. Wnioski konkursowe mogą nadsyłać dokonywać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie integracja.org/lider-dostepnosci.

Wręczenie nagród nastąpi podczas gali w Pałacu Prezydenckim, organizowanej z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 5 maja.

 

Informacja prasowa

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.