Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Determinacja, kreatywność, wielkie dokonania. 22. Wielka Gala Integracji za nami!

Dodano: 2017-11-22

Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie w Polsce dla osób z niepełnosprawnością. 18 listopada 2017 do warszawskiej Areny Ursynów przyjechało ok. 2,5 tys. gości z całego kraju. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

„Szczególne słowa powitania kieruję do wszystkich zmagających się z niepełnosprawnością. Państwa siła i konsekwencja w pokonywaniu codziennych trudności są dla nas przykładem i wielką wartością. Osoby z niepełnosprawnością, dzięki swojej determinacji, kreatywności i wielkim dokonaniom mają znaczący udział w sukcesie Polski i w naszych cywilizacyjnych osiągnięciach” – napisał prezydent w liście skierowanym do uczestników Gali.

W jej trakcie tradycyjnie już zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji.  Od 1997 r. trafiają one do „tych, którzy wyprzedzają epokę“, jak podkreśliła Monika Zamachowska, prowadząca Galę wspólnie z Michałem Olszańskim oraz Piotrem Pawłowskim, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. W tym roku medale otrzymali:

  • Telewizja Polsat – za reakcję na apel środowiska osób Głuchych, które chciało kibicować swej przedstawicielce Iwonie Cichosz, występującej w programie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Dzięki decyzji zarządu stacji po raz pierwszy w Polsce w programie na żywo pojawiły się napisy.
  • PKP Intercity – za świadome i skuteczne działania, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością coraz bardziej swobodne przemieszczanie się.
  • Skanska Property Poland – za konsekwentną politykę wprowadzania na polski rynek przestrzeni biurowych przyjaznych osobom z niepełnosprawnością.

W Warszawie barier coraz mniej

Podczas Gali rozstrzygnięto trzy konkursy w ramach projektu „Warszawa bez barier”. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Pierwszy z konkursów, w którym wspólnie z Donatą Kończyk, Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, wręczono nagrody, to „Warszawska Inwestycja bez barier”. W kategoriach:

  • „Samorząd terytorialny (dzielnica)” – nagrodę przyznano Urzędowi Dzielnicy Wilanów,
  • „Obiekt zabytkowy” – statuetkę otrzymał Uniwersytet Warszawski za Gmach Audytoryjny,
  • „Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy” – Orange Polska S.A. odebrał nagrodę za Miasteczko Orange.

Nagrodzono też „Serwis www bez barier“, którym okazał się Adapter.pl Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA. Wyróżnienie otrzymał zaś Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy za serwis srodmiescie.warszawa.pl.

Wyróżniono także „Aplikacje bez barier”: DrOmnibus Sp. z o.o. za aplikację ABA DrOmnibus, uznaną za najlepszą aplikację mobilną oraz Hachi S.A. za koncepcję aplikacji ParrotOne. Przyznano też dwa wyróżnienia dla: Sonnar Interactive LTD za aplikację Audio Game Hub oraz IBIF Sp. z o.o. za koncepcję aplikacji „hEAR Us”.

Wspólnymi siłami

Organizacja Gali nie byłaby możliwa bez współpracy wielu osób – pełnosprawnych i z niepełnosprawnością. Całą Galę ubarwiał dźwiękowo Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz. – Muzyką i DJ-ingiem zajmuję się od 15 lat, a od czterech lat kombinuję, jak to robić dalej, będąc na wózku – przyznał w rozmowie z Moniką Zamachowską. Na scenę zaproszono też pozostałe osoby, które współtworzyły 22. Wielką Galę Integracji. Wśród nich były m.in. osoby skupione w Koalicji Prezesi-Wolontariusze z firm:  Pramerica, Info Praca, TFI Skarbiec, Xelion, Jet Line, Imperial Tobacco Polska Manufacturing, ICP Group oraz pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna – osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które na co dzień pracują w lokalu przy Nowym Świecie w Warszawie.

Wśród wywołanych na scenę był też Tomasz Karcz – uznany fryzjer, stylista, projektant mody, który po raz kolejny użyczył swojego talentu Wielkiej Gali Integracji, dbając o fryzury artystów i prowadzących. Brak prawej dłoni nie przeszkodził mu osiągnąć szczytów w swojej profesji. Artystów i prowadzących przygotowywała także poruszająca się na wózku Marzena Bartosz – makijażystka i specjalistka od wizażu.

W rodzinnym gronie

Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Pectus. – Jest nas czterech rodzonych braci, można więc powiedzieć, że jesteśmy w rodzinnym gronie – zwrócił się do uczestników Gali lider grupy Tomasz Szczepanik. Podczas Wielkiej Gali Integracji bracia wystąpili w brzmieniu akustycznym.

Wcześniej zgromadzeni w Arenie Ursynów goście mogli wysłuchać występów perkusisty Vlodiego Tafla, piosenkarza Romana Roczenia oraz stand-upera Jacka Nocha.

Prawdziwa gratka

Wielka Gala Integracji to przede wszystkim święto samych osób z niepełnosprawnością, które przyjechały z całej Polski. Dla wielu uczestników to wydarzenie było okazją do zdobycia przydatnej życiowo wiedzy.

–  Wielu rzeczy się tu dowiedziałam na temat inicjatyw podejmowanych przez osoby niepełnosprawne, na przykład o aplikacjach, które pomagają osobom z niepełnosprawnością, ale też o tym, że Uniwersytet Warszawski jest dostosowany. A jest to dla mnie ważne, bo wybieram się na studia i zależy mi na tym, żeby mieć takie same szanse, jak wszyscy inni – powiedziała po Gali Julia, która bierze udział w Akademii Życia prowadzonej przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej z Konina.

 

Informacja prasowa

 

Komentarze Ilość komentarzy : 2

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Avatar
Izolda Youkali dnia 2017-11-22 12:00
Bo na usuwanie barier w Wawie jest najwięcej kasy?
Avatar
matka polka dnia 2017-11-22 10:23
Dlaczego głównie skupiają się na usuwaniu oraz nagradzaniu barier w Warszawie, chyba powinno się to tyczyć całej Polski?