Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Łódzkie Dni Informatyki pod znakiem technologii 5G

Dodano: 2017-11-21

Rozwój technologii 5G, jej wpływ na funkcjonowanie nowoczesnych metropolii oraz życie mieszkańców będzie tematem przewodnim pierwszych Łódzkich Dni Informatyki, które 22 i 33 listopada odbędą się na kampusach Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódzkie Dni Informatyki (ŁDI) to największa tego typu inicjatywa w Łodzi, której organizatorami są Politechnika Łódzka, ICT Polska Centralna Klaster i Uniwersytet Łódzki.

ŁDI to inicjatywa rektora PŁ prof. Sławomira Wiaka, który przewodniczy klastrowi. Uczelnia jest bowiem założycielem i koordynatorem ICT Polska Centralna Klaster, zrzeszającego blisko 30 podmiotów, w tym największe firmy informatyczne. Wśród nich jest min. firma Ericsson, która ma za sobą pierwsze w Europie wdrożenie technologii 5G w Tallinie i Sztokholmie.

Łódzkie środowisko akademickie i firmy zrzeszone w klastrze liczą, że ta rewolucja technologiczna mogłaby zostać przetestowana w Łodzi. „Chcielibyśmy, aby Łódź, w tym kampus Politechniki Łódzkiej, były miejscem, gdzie ta najnowsza technologia 5G mogłaby być testowana” - zaznaczył rektor Wiak.

Według specjalistów, technologia 5G umożliwia zredukowanie opóźnień przesyłu danych do kilku milisekund, zwiększenie prędkości transferu danych z 300 Mb do nawet 100 Gb na sekundę i posiada odporność na spadki wydajności spowodowane dużą liczbą użytkowników.

"Proszę sobie wyobrazić, że film w bardzo wysokiej rozdzielczości 4K jest ściągany na urządzenie mobilne w przeciągu sekundy. To duże udogodnienie np. dla użytkowników indywidualnych. Natomiast z perspektywy inteligentnych miast to jest technologia, która np. pozwala świecić się intensywniej latarniom w momencie, kiedy jest duży ruch w mieście, czy raportować kontenerom na śmieci, że są przepełnione i trzeba je opróżnić” - wyjaśnił prof. Wiak.

Przyznał jednocześnie, że wprowadzenie technologii 5G to bardzo duże wyzwanie organizacyjne i formalno-prawne, bowiem muszą być przygotowane odpowiednie akty prawne. To także wyzwanie infrastrukturalne.

Według ekspertów, w tej technologii stacje bazowe będą prawdopodobnie zlokalizowane w odległości ok. 200 metrów od siebie, a być może nawet mniejszej, w zależności od zastosowanych częstotliwości. Szacuje się, że prace nad siecią 5G potrwają jeszcze kilka lat.

Podczas Łódzkich Dni Informatyki technologii 5D poświęcony będzie panel dyskusyjny pod hasłem - „Po co technologie 5G nowoczesnym metropoliom?”.

ŁDI są adresowane do studentów, uczniów szkół średnich oraz specjalistów z branży ICT, którzy chcą zapoznać się z najnowszymi trendami w rozwoju nowoczesnych technologii. Podczas 100 wydarzeń, w tym ponad 20 warsztatów zostaną poruszone zagadnienia związane z najszybciej rozwijającymi się obszarami informatyki tj. Internetem rzeczy, cyberbezpieczeństwem, czy aplikacjami mobilnymi.

Młodzi adepci informatyki ze szkół średnich z Łodzi i województwa wezmą udział w warsztatach ucząc się m.in. programowania, animacji i tworzenia gier komputerowych. Będą mogli odwiedzić nowoczesne laboratoria w Centrum Technologii Informatycznych PŁ; poznają możliwości drukarki 3D i obejrzą filmy w tej technologii.

Studenci planujący karierę w sektorze ICT będą mieli możliwość indywidualnych rozmów z pracodawcami z ICT Polska Centralna Klaster na wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki w PŁ oraz konsultacji podczas giełdy ofert pracy na Uniwersytecie Łódzkim. W ramach ŁDI rozstrzygnięty zostanie konkurs programistyczny Mastercoder 2017 organizowany przez Cybercom Poland.

W spotkaniu mają wziąć udział m.in. minister cyfryzacji Anna Streżyńska i prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.