Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Atlas Zasobów Otwartej Nauki będzie dostępny dla niepełnosprawnych

Dodano: 2017-07-05

Powstający na wrocławskich uczelniach Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. AZON zapewnia dostęp w formie cyfrowej do danych badawczych czy naukowych baz danych.

AZON ma być internetową, powszechnie dostępną platformą informacyjną. Powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

 

Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, aby łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.

 

Jak powiedział PAP Marek Tankielun, tyfloinformatyk Politechniki Wrocławskiej zajmujący się przygotowywaniem rozwiązań informatycznych dla osób niewidomych, zasoby AZON-u zostaną poszerzone o literaturę techniczną przystosowaną dla osób niewidomych. „W ramach AZON-u udostępnimy ok. 500 publikacji. Robimy teraz selekcję pod kątem tego, co jest najbardziej uniwersalne i wybieramy literaturę z podstaw matematyki, informatyki, trochę zagadnień z zarządzania” – powiedział tyfloinformatyk.

 

Tankielun, który jest osobą niewidomą kieruje Pracownią Tyfloinformatyczną na Politechnice Wrocławskiej. To miejsce, w którym przy wykorzystaniu nowych technologii publikacje naukowe przystosowywane są dla potrzeb ludzi niewidomych.

 

W praktyce w AZON-ie osoba niewidoma będzie mogła włączyć „czytacza”, który przeczyta treść publikacji. „Dodatkowo na monitorze grafiki dotykowej będzie można wyświetlić wypukłą wersję schematu czy rysunku” - mówił Tankielun.

 

Dodał, że jeżeli publikacja jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów czy wykresów. „Po prostu robimy warstwę pod wykresem, której widzący nie zobaczy, a osoba niewidoma bez problemu przeczyta. W ukrytym opisie znajdzie albo opis rysunku w języku naturalnym, albo w postaci tabeli, albo tyflografiki” – tłumaczył Tankielun.

Kierownik tyflolaboratoium dodał, że opracowywane przez jego zespół publikacje mają być dostępne także na smartfony czy tablety.

 

Materiały umieszczone na platformie AZON mają być udostępniane nieodpłatnie. Zasoby naukowe, w pełni dostępne we wrześniu 2019 r., będą umieszczane na platformie sukcesywnie. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.