Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

26. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa

Dodano: 2017-06-30

W miesiącach letnich bieżącego roku odbędzie się w naszym mieście 26. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Towarzyszyć mu będą dwa cykle: Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie oraz po raz pierwszy Koncerty w Bazylice Jezuitów w Starej Wsi. Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się w obchody 25-lecia erygowania Diecezji Rzeszowskiej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ksiądz Biskup dr Jan Wątroba – Ordynariusz Rzeszowski.

Osiem głównych koncertów odbędzie się w rzeszowskich nowoczesnych i zabytkowych świątyniach: w Katedrze, w Bazylice Ojców Bernardynów, w kościołach św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Muzyka organowa zabrzmi również w kościele św. Mikołaja na terenie Jarosławskiego Opactwa oraz w starowiejskiej Bazylice Ojców Jezuitów.

Oprócz artystów z Polski, wystąpią wirtuozi z Włoch, Mołdawii i Rosji. Wnętrza podkarpackich świątyń wypełni muzyka organowa i kameralna najwyższej próby twórczej i wykonawczej, poczynając m.in. od wielkie polifonii Johanna Sebastiana Bacha, poprzez majestatyczne dzieła twórców romantycznych Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, aż po kompozycje powstałe współcześnie.

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie, a partnerami: Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu – Jarosławskie Opactwo oraz Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Koncerty realizowane są ze środków finansowych Gminy Miasto Rzeszów oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Mecenasami wydarzenia są także dwa rzeszowskie przedsiębiorstwa: Watkem Spółka z o.o. oraz Elektromontaż Rzeszów SA. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Koncerty w monumentalnych podkarpackich świątyniach, pełnych dzieł sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej, snycerskiej czy witrażowniczej, są okazją do kontemplacji dóbr kultury w wymiarze interdyscyplinarnym sztuk. Dzięki owym wartościom, zostajemy ubogaceni harmonią i dobrem, które w tych niezwykłych miejscach mamy okazję percepować wrażliwymi zmysłami.

Niech przeżycia te pozwalają wszystkim słuchaczom doświadczać satysfakcji i radości, lecz także refleksji i zamyślenia w obliczu piękna, płynącego dźwiękami muzyki i poruszającego doskonałością postrzegania.

Z serdecznym zaproszeniem do udziału w festiwalowych koncertach,

dr hab. Marek Stefański
Dyrektor artystyczny Festiwalu

http://www.rzeszow.pl/

Program

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.