Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Dzień Matki - mamy z niepełnosprawnością

Dodano: 2017-05-26

Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Jest to doskonała okazja, aby poruszyć temat macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnością. W naszym kraju tematyka to nadal budzi wiele kontrowersji. 

Często czytając różne wpisy w internecie można spotkać opinie, że kobieta poruszająca się na wózku, niewidoma, po amputacji nie będzie w stanie poradzić sobię z rolą matki. Ciąża u kobiet z niepełnosprawnością jest naturalnym stanem i mogą one rodzić zdrowe dzieci, które potrafią później wychować. Największym problemem mam z niepełnosprawnościami jest brak zrozumienia otoczenia, bariery architektoniczne, które tak naprawde w dzisiejszych czasach powinny być usunięte do minimum. W Polsce szpitale i gabinety ginekologiczne są nieprzystosowane, w dodatku personel niejednokrotnie bywa przerażony obecnością niesprawnej kobiety w ciąży. Co w innych Europejskich krajach np. Niemczech nie jest barierą.

Na jednym z portali czytamy : "Wbrew pozorom zajmowanie się niemowlęciem od początku nie jest takie trudne. Przy pomocy męża i innych bliskich osób oraz dzięki drobnym usprawnieniom technicznym (trzeba odpowiednio przygotować i ustawić przewijak, czasem przerobić standardowe łóżeczko i przemyśleć podział obowiązków, np. kąpiele maluszka) można poradzić sobie z opieką nad dzieckiem. Niestety, spacer na wózku z maleństwem w wózku, to wyzwanie, które wymaga precyzyjnego planowania, z uwzględnieniem krawężników, nawet półkrawężników,  z unikaniem miejsc zastawianych bezmyślnie przez parkujące auta itd. Na dokładkę bezcenne, ciekawskie spojrzenia przechodniów… ."

Najwyższy czas aby połeczeństwo zrozumiało,że kobiety z niepełnosprawnościami, które decydują się na dziecko lub już zostały mamami potrafią sobie radzić w tej roli. Największy problem to otoczenie, bowiem okazuje się, że najtrudniej przełamać bariery tkwiące w ludzkich umysłach. 

Poniżej dokument, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu na temat matek, które są osobami niepełnosprawnymi 

 

 

Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia i zadowolenia ze swoich pociech!!

Każda Mama jest superkobiętą bo:

1. Są najlepszymi kucharkami na świecie 

2. Dają najlepsze rady

3. Zawsze mają na wszystko odpowiedź

4. Zawsze znajdą czas, by nas wysłuchać

5. Wiedzą o nas wszystko

6. Są naszym pierwszym, najlepszym i jedynym lekarzem dostępnym 24/7

7. Zawsze będą myśleć o nas jak o swoich małych dzieciach

8. Znają najpiękniejsze bajki

9. Dają nam pierwszeństwo

10. Nigdy nie są zmęczone

11. I co najważniejsze to dzięki nim przyszliśmy na świat!!

 

Źródło: ofemnin.pl

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.