Twoja lokalizacja: Cała Polska [zmień lokalizację]
Kontrast: A A A
Czcionka: A A+ A++
REPORTAŻE

Akcja: Czyste Tatry

Dodano: 2017-06-30

30 czerwca sprawimy, że Tatry znów będą czyste!

Pokażmy, jak nie śmiecić i zostawmy Czyste Tarty! – już po raz szósty Stowarzyszenie Czysta Polska i Rafał Sonik organizują akcję, której główną ideą jest posprzątanie śmieci i odpadków pozostawionych przez turystów na tatrzańskich szlakach. – Chcemy nie tylko pozbyć się papierków, puszek, czy butelek, ale także pokazać dobry przykład. Tak, by w przyszłości tych śmieci nie było wcale – mówi znany sportowiec i przedsiębiorca.

Tym razem akcja, która przyciąga do Zakopanego tysiące wolontariuszy, po raz pierwszy zostanie zorganizowana na Górnej Równi Krupowej. – Nowe miejsce bazy „Czystych Tatr”, to także nowa energia i zapał do bicia kolejnych rekordów – zapowiada Rafał Sonik. Dotychczas pole namiotowe, scena, base-camp z boiskami sportowymi i strefą relaksu zlokalizowane były na Dolnej Równi Krupowej, która aktualnie przechodzi remont.

Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata w niezmienionej postaci dla następnych pokoleń. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea Czyste Tatry- dorocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Czyste Tatry to także wspaniała zabawa, nie zabraknie ciekawych wykładów, czy seansów filmowych.

Pomysł pierwszej akcji Czyste Tatry powstał w 2012 roku. Od tamtej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze wyposażeni są w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak by żaden szlak nie został pominięty.

Podstawowym celem Czystych Tatr jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona. Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wiele z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt.

Dlatego organizator „Czystych Tatr”, Stowarzyszenie Czysta Polska podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne. Tylko zakorzenienie w ludziach przekonania, że śmiecenie to „obciach”, pozwoli w przyszłości, w pełni cieszyć się górskimi wędrówkami i obcowaniem z naturą.

Rejestracji uczestników, można dokonać za pośrednictwem strony www.czystetatry.pl. Wszyscy wolontariusze otrzymają darmowe miejsce namiotowe, a także pakiet prezentów od partnerów akcji. Rejestracja pozwoli także na bezpłatne wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Już po raz kolejny partnerem i sponsorem akcji został „Jan Niezbędny”, polski lider rynku artykułów gospodarstwa domowego. Firma przekaże uczestnikom niezbędne worki na śmieci, a także inne biodegradowalne produkty do obsługi strefy gastronomicznej base-campu. Jan Niezbędny istotnie wesprze także bicie kolejnego rekordu Guinessa.

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.